S touto žlutošedou mouchou se můžete setkat, pokud budete cestovat do Střední nebo Jižní Ameriky. I když se jí ale zbavíte, neznamená to, že vám nehrozí nebezpečí nákazy. Střeček lidský má totiž mnohem propracovanější strategii, jak svá vajíčka dostat na vhodného hostitele.
Oplodněné samičky chytají jiné, drobnější druhy krevsajícího hmyzu, například komáry, a na jejich tělo nakladou vajíčka. Potom kořist pustí. Jakmile se takto infikovaný komár začne krmit na vhodném teplokrevném hostiteli (psi, kočky, člověk), vajíčka se vlivem tepla uvolní a přilepí se novému hostiteli na kůži. Larvy, které se z nich vylíhnou, si prokoušou cestu skrz svrchní vrstvu kůže a za 2 dny se dostanou do podkoží. Zde se 5-12 týdnů krmí podkožní tkání. Když je vývoj ukončen, larva si opět prokouše cestu ven. Vypadne z hostitele a zakuklí se v půdě. Po 2-3 týdnech pak vylézají ven už dospělí jedinci.
Dospělci se živí rostlinnými šťávami, larvy parazitují v lidském těle na podkožní tkáni.
Larvy střečka jsou velmi nepříjemnými parazity, kteří škodí jak svou činností v těle, tak vytvářením velkých boláků v místech, kudy se dostávají z těla ven.
Vzhledem k tomu, že přenašeči jsou většinou komáři a jim podobný hmyz, spočívá ochrana v důsledném používání repelentů a nošení vhodného oblečení.
Léčba při napadení těmito parazity zahrnuje několik procedur. Buď je možné ještě živou larvu chirurgicky odstranit, nebo ji napřed zahubit tím, že se její dýchací otvor v kůži zalepí nějakým materiálem. Někteří autoři doporučují injekci lidokainu, tlak injekce vytlačí larvu ven. Po odstranění parazita je nutné přeléčení antibiotiky.