Slunilka je malá šedočerná moucha s pruhovaným zadečkem, která se velmi často vyskytuje v
domácnostech poblíž světel. Když je vyrušena, klikatým letem se vzdálí, ale pak opět začne kroužit kolem lustru nebo lampy.
Slunilky jsou aktivní od března do října. Hned zjara začnou klást vajíčka, která se vyvíjí ve vlhkém prostředí, často v hnojištích nebo na místech, kde se rozkládá nejrůznější živočišný i rostlinný materiál. Po týdnu se larvy zakuklí a po dvou dalších týdnech se vylíhnou dospělci. Slunilky nemají rády velké teplo, proto je jejich vývojový cyklus v létě zpomalený.
Dospělci i larvy se živí nejrůznějšími tlejícími zbytky živočišného i rostlinného původu. Často se proto vyskytují u odpadů, poblíž výkalů nebo na zkaženém jídle.
Díky tomu, že slunilky často sedají na kontaminovaných površích, mohou přenášet nejrůznější
infekční nemoci, například salmonelózu.
Nejlepší prevencí před výskytem této mouchy je pečlivý úklid domácnosti. Důležité je nenechávat nikde zbytky potravy, v jarních měsících nezapomínejte často vynášet koš. Vletu much zabráníte sítěmi v oknech a ve dveřích.
Na hubení slunilek můžete použít feromonové lapače, světelné pasti, nejrůznější insekticidy nebo ULV technologie. Dalším způsobem je vyhubit larvy pomocí přirozených nepřátel, například parazitů.