Tento poměrně malý škůdce (velikost 0,5-1 cm) je v poslední době dost častým obyvatelem lidských příbytků. Přes den se schovává v nejrůznějších štěrbinách, kde vytváří početné kolonie. Štěnice se poměrně rychle množí, za svůj krátký život (12-18 měsíců) mohou vyprodukovat až 500 vajíček. Ty se vylíhnou za 5-20 dní od nakladení.
Jedinou potravou dospělých štěnic i jejich larev je lidská krev. Díky tepelným senzorům dokážou štěnice svého hostitele ucítit až na dva metry. Vyhledávají především obnažené části těla. Pokud se plně nasají, přijatá potrava jim stačí na následující týden. I to je jeden z důvodů, proč si jich člověk zpočátku nemusí vůbec všimnout.
Po napadení štěnicemi se objevuje vyrážka, která může svědit. Rozškrábáním se do ní může zanést sekundární infekce a hojení pak trvá i několik týdnů. Přenos virových nebo bakteriálních nemocí ze štěnic na člověka zatím nebyl potvrzen.
Štěnice jsou do bytu nejčastěji zavlečeny při koupi starších kusů nábytku. Každý takový kus je tedy dobré pečlivě prohlédnout a pečlivě vydezinfikovat. Štěnice si můžete přivézt i z dovolené, proto se po návratu z cest doporučuje prádlo buď vyvařit, nebo aspoň vyprat na 60° C.
Vzhledem ke schopnosti štěnic zabydlovat ty nejmenší skuliny je jejich hubení obtížné. Přispívá k tomu i fakt, že se během posledních 40 let staly odolné vůči běžně dostupným insekticidům. Pokud je domácnost napadena štěnicemi, je vhodné provést generální úklid a následně zavolat specialisty z deratizační firmy.