Obě skupiny jsou aktivní především v noci, ideálně za vlhka. V tu dobu vylézají a hledají potravu, kterou rozmělňují svalnatým jazykem pokrytým chitinovými pásky. Živí se především rostlinnou stravou.
Slimáci i plzáci jsou oboupohlavní. Pár slimáků se tedy vzájemně oplodní a pak kladou vajíčka do vhodného substrátu. Na vývoj má velký vliv teplota, při nižších teplotách jsou vajíčka schopná i přezimovat.
V lesích se vyskytují: plzák lesní (Arion rufus) a slimák popelavý (Limax cinereoniger).
V zahradách se může objevit slimák největší (Limax maximus) – škodí v malé míře.
Nebezpečím pro zahrádkáře je nepůvodní a rychle se šířící plzák španělský (Arion vulgaris).
Základem je neposkytnout plžům žádný vhodný úkryt. Pravidelně sekat trávu, odstranit veškeré spadané větve, kameny nebo stará prkna. Zalévání zahrady nechte na brzké ráno, abyste plže večerní závlahou zbytečně nelákali.
Slimáky a plzáky lze likvidovat mnoha způsoby. Někdy postačí pouze ruční sběr, jindy je třeba pomoci si pastí na slimáky nebo chemickými přípravky. Účinné jsou rovněž speciální granule, které slimáky otráví.
K boji se slimáky se používá i biologických prostředků. Jedná se o parazitické hlístice rodu
Phasmarhabditis hermafrodita, prodávané pod názvem Nemaslug. Rozmíchají se ve vodě a aplikují na záhony. Hlístice pak aktivně vyhledávají plže, napadnou dýchací ústrojí a slimáky zahubí.