Sametka podzimní je drobný roztoč, s cihlově červeným tělem pokrytým hustými chloupky. Nejčastěji se zdržuje na záhonech nebo polích, ve vysoké trávě v parcích nebo na krajích lesa,zejména tam, kde je vegetace hodně hustá, zastíněná a udržuje se v ní vlhkost.
Během sezony má pouze jednu generaci. Dospělí jedinci kladou v červnu nebo červenci vajíčka, z nichž se líhnou larvy. Ty zpočátku cizopasí na obratlovcích, protože ke svému vývinu potřebují krev. Po třech dnech hostitele opouští a další vývoj probíhá v půdě. Tam se přemění na nymfu, která přezimuje a na jaře se mění v dospělce.
Nymfy i dospělci jsou draví a živí se drobnými bezobratlými žijícími v půdě. Larva se živí krví, kterou vysává z obratlovců, včetně člověka.
Larvy způsobují onemocnění zvané trombiculáza. V místě, kde se přichytí na kůži, vykousnou malý otvor a tím vypouští do těla napadeného zvířete sliny. Díky tomu vzniká alergická reakce projevující se jako prudké zčervenání okolí, vytvoření malých zarudlých svědících puchýřků naplněných tekutinou. Ty mizí po odpadnutí larvy, ale zůstávají po nich puchýřky.
Pokud se musíte pohybovat v místech, kde je možný výskyt sametek, doporučuje se nosit neprodyšné oděvy a na nohou holínky. Předcházet výskytu na zahradách se dá zejména kosením trávy a odplevelováním záhonů.
Sametky se likvidují přípravky na bázi síry, ošetření se provádí v červenci a srpnu.