Tento největší z potemníků se nejčastěji vyskytuje ve mlýnech a skladištích. Jeho přítomnost poznáte podle charakteristického zápachu. Má jednoletý cyklus, během kterého stačí samička naklást až 300 vajíček. Při teplotách nad 30 °C dochází k jejich masovému úhynu.
Larvy se živí především zrním, moukou nebo moučnými výrobky, mohou napadat také psí nebo ptačí krmiva.
Dospělí potemníci jsou mezihostiteli některých druhů tasemnic, které napadají i člověka. K infekci může dojít tehdy, pokud není potravina řádně zkontrolována a spolu s ní sníme i nakaženého brouka.
Napadená mouka a další komodity jsou také náchylnější k plísním.
Nejdůležitější je udržovat ve skladech čistotu, pravidelně vše kontrolovat a rizikové potraviny uchovávat v uzavíratelných nádobách.
Potemníci se ve větších objektech hubí chemickým postřikem. Prázdné sklady je potřeba pravidelně ošetřovat reziduálními insekticidy. U plných skladů se využívá aplikace pyrethroidů, a to formou aerosolu. Ošetření plných skladů se opakuje podle potřeby, většinou v intervalu od jednoho měsíce do jednoho roku. V domácnostech stačí většinou vyklidit a vyčistit celou postiženou spíž, můžete také využít pasti na potemníky.