První dospělci se objevují v květnu a červnu. Samice kladou vajíčka na spodní stranu listů živných rostlin. Krátce nato se líhnou housenky, které zprvu žijí pohromadě na spodní straně listů. Listy postupně ožírají a rozlézají se dovnitř růžic. Po ukončení vývoje se zakuklí a vylétají další dospělci. Dospělci můry zelné jsou aktivní jen v noci.
Můra zelná má u nás dvě generace ročně. Zimu přečkávají zakuklené housenky v půdě.
Housenky poškozují vnější listy zelí, květáku a kapusty, později vyžírají celou vnitřní část. Kromě toho zanechávají uvnitř hlávek výkaly, čímž dochází k dalšímu poškození. Dospělci sají nektar z květů.
Pro člověka není tento škůdce nijak nebezpečný, dokáže ale napáchat velké škody na úrodě, zvláště pokud je teplé léto a vylíhne se početná druhá generace.
Důležitou součástí prevence je monitoring výskytu dospělých můr. Ten se provádí pomocí světelných lapačů. Proti přemnožení můr zelných je vhodným opatřením také řádné prokypření půdy na podzim, aby kukly nepřežily zimu.
Přirozeným nepřítelem můry zelné jsou chalcidky rodu Trichogamma, které likvidují vajíčka. Housenky slouží jako potrava nejrůznějším ptákům. Chemicky je lze hubit pouze v počátečním stadiu vývoje, později už jsou skryté.