Moucha tse-tse, zvaná také bodavka nebo bodalka, je rod dvoukřídlého hmyzu, jehož příslušníci jsou známí jako přenašeči prvoka Trypanosoma gambiense, způsobujícího spavou nemoc. Dospělí jedinci (samci i samice) sají krev z teplokrevných živočichů (většinou dobytek nebo lidé). Pokud se dostanou do styku s krví nakaženého jedince, prvoci se usadí i v těle mouchy. Při dalším sání se díky slinám parazit přenese na dalšího hostitele.
Životní cyklus bodavky trvá 100 dní a každá samička má jen šest až osm potomků. Jejich přežití samička zajišťuje tím, že je až do třetího larválního stadia nosí ve svém těle. Když je poté naklade, larvy se zahrabou do půdy a tam dokončí vývoj. Dospělé mouchy jsou během 4 dnů připraveny k prvnímu páření. Samci ukládají do samic celý váček plný spermií, takže samici stačí pouze jediný styk na to, aby si zajistila potomstvo na celý život. Aby se vajíčka dobře vyvíjela, musí bodavka sát krev aspoň jednou za tři dny.
Jedinou potravou těchto tropických much je krev teplokrevných živočichů.
Moucha tse-tse je přenašečem prvoků způsobujících spavou nemoc, která má dvě fáze. První,
horečnatá, je léčitelná. Druhá, při které parazit nepadá nervovou soustavu, často končí smrtí nebo nevratným poškozením hostitele.
Pokud cestujete do zemí, ve kterých hrozí riziko nákazy, vybavte se účinnými repelenty. Noste
vhodný oděv a v noci vždy instalujte sítě proti hmyzu.
Nejjednodušší technikou lovení těchto much jsou sběrné pasti, které jsou černomodré, což je
kombinace, která mouchu přiláká. Plochy pasti mohou být natřeny insekticidy, které mouchu
okamžitě zahubí. Insekticid lze také aplikovat na hřbety zvířat.