Květilky jsou velmi rychle se množící mouchy, mohou mít až 4 generace za rok. První generace se líhne počátkem dubna, z kukel, které přežily zimu. Ty pak kladou vajíčka v květnu a cyklus se během
dvou měsíců opakuje. K úspěšné reprodukci je nejvhodnější vlhké teplé léto. Pokud je příliš deštivo, nebo naopak sucho a horko, většina vajíček zahyne.
Larvy poškozují kořeny napadené rostliny, v případě kedluben nebo ředkviček si larvy vytváří v bulvách chodbičky. Kořeny jsou pak deformované, nemohou přivádět celé rostlině dostatek živin a jsou často napadány bakteriálními infekcemi. Larvy 2. a 3. generace květilek mohou poškozovat listy hlávek kapusty, zelí nebo květáku.
Pro člověka není nebezpečný. Napadené rostliny přestávají prospívat a mohou uhynout.
Při pěstování brukvovitých rostlin na malém pozemku (zahrady) ochráníte mladé rostlinky přikrytím sítí. Na polích se doporučuje střídání pěstování brukvovitých plodin s jinými plodinami a pečlivé
odklizení jakýchkoli zbytků rostlin po sklizni.
Na likvidaci populace květilek se používají insekticidy. Ty aplikujte především na jaře a začátkem léta, kdy vrcholí letová a rozmnožovací aktivita škůdce. Květilka má ale i mnoho přirozených nepřátel (střevlíci, drabčíci, vosičky), kteří jsou významným nástrojem biologické ochrany porostů.