Mezi červotoči najdeme jak druhy, které likvidují dřevo, tak i skladištní škůdce, kam patří právě červotoč spížní. Je to drobný, asi 3 mm velký brouček s jemně ochlupeným tělem, který poměrně dobře létá. Dospělý brouk je neškodný, protože už nepřijímá potravu. Likvidaci zásob má na svědomí jeho larva, která se z vajíček líhne koncem jara. Larva se čtyřikrát svléká a její vývoj trvá 40-80 dní. K vývoji potřebuje teplo, jak klesne teplota pod 13°C, vývoj se zastavuje. Nakonec se zakuklí ve zbytcích substrátu. Dospělí jedinci se líhnou brzy zjara.
Larvy likvidují skladištní zásoby, především pečivo, čokoládu, koření, ale i psí suchary nebo sušené květiny.
Samotný škůdce není pro člověka nebezpečný, ale potraviny, které poškodí, jsou náchylnější k napadnutí nejrůznějšími plísněmi.
Ochrana je poměrně složitá, protože červotoč se dokáže prokousat nejen papírovými, ale i plastovými obaly. Jediným způsobem tedy zůstává uzavírat zásoby do skla, porcelánu nebo v případě velkých skladů do kovových kontejnerů. Důležité je také udržování čistoty. Pokud máte podezření, že se červotoč někde usadil, okamžitě potravinu zlikvidujte a pečlivě prohlédněte její okolí.
Výskyt červotoče může snížit také udržování nízké teploty ve skladištích.
Pokud se už červotoč ve spíži nebo ve skladišti vyskytne, je nutné všechny napadené zásoby zlikvidovat a místnost vystříkat insekticidem. Pokud to lze, je vhodné prostory ošetřit teplotou -20°C nebo +60°C. Při masovém výskytu červotoče je nejvhodnější zavolat specializovanou firmu.