Tento drobný motýl z čeledi obalečovití je poměrně snadno rozpoznatelný podle okrově žlutých křídel s výrazným černým pruhem na obou stranách. Vyskytuje se spíše ve výše položených vinicích v chladnějších oblastech. Létá večer, nejčastěji při teplotách kolem
20° C. Dospělci se líhnou z přezimujících kukel na začátku dubna. Oplodněné samičky kladou vajíčka na květenství révy. Z nich se po 10 dnech vylíhnou housenky, které požírají květenství. Po 3-4 týdnech se zakuklí. Za sezónu může mít až tři generace.
Housenky obalečíků 1. generace se živí květenstvím révy, další generace pak vyžírají zrající hrozny.
Pro člověka neznamená žádné nebezpečí. Napadení hroznů obaleči způsobuje jednak škody na samotných plodech, jednak zvýšené riziko zaplísnění okolních plodů.
Velmi vhodnou prevencí je poskytnout podmínky pro vývoj přirozených nepřátel housenek, kam patří například blanokřídlý hmyz, slunéčka nebo zlatoočky.
Snížit počty obalečů můžete například instalací feromonových lapačů, které přilákají samečky. Vhodné je také použít postřiky pomocí mikrobiálního insekticidu na bázi bakterie Bacillus thuringiensis.