Háďátko kořenové patří do skupiny škůdců na kořenech rostlin. Jeho vývojový cyklus začíná nakladením velkého množství vajíček do želatinového obalu, odkud se postupně uvolňují larvy. Ty se aktivně zavrtávají do kořenů, kde se přisají. Od té doby se již nepohybují a
zůstávají na jednom místě. Poškozené buňky kořene zduří a vytváří se hálka. Až larvy dospějí, samci se začnou pohybovat a samičky pouze vykoušou otvor, kterým mohou být oplozeny. Háďátka žijí 6 měsíců.
Dospělci i larvy napichují rostlinná pletiva a sají tak vodu a živiny.
Pro člověka nepředstavuje žádné nebezpečí. U rostlin ale způsobuje vadnutí a zpomalení vývinu, u kořenové zeleniny ztrátu až 80% úrody vlivem tvorby hálek.
Jedním z ochranných opatření je důkladná kontrola sazenic a dezinfekce nástrojů při setbě, dále pak propařování zeminy. Přítomnost háďátek potlačuje také uplatnění hnojení organickými hnojivy a zelené hnojení.
S ošetřením napadených rostlin neváhejte. K likvidaci škůdce můžete využít jeho přirozené nepřátele, jako jsou dravá háďátka nebo houby, které přidáte do zeminy záhonu. Pokud raději využíváte chemické ošetření, použijte postřik určený k likvidaci háďátek.