Mravenci patří do skupiny blanokřídlého hmyzu. Vyskytují se téměř všude na Zemi, od tropických lesů až po mírný pás. Nejvíce jim vyhovuje vlhké, teplé prostředí, v hodně chladném a suchém prostředí příliš dlouho nevydrží.
Mravenci jsou známí vytvářením hierarchicky přísným uspořádáním svých kolonií. V mraveništi se vyskytuje několik kast mravenců, z nichž každá má svou specifickou úlohu. Nejpočetnější skupinu tvoří dělnice, shánějící potravu a starající se o chod celého mraveniště. Pak jsou zde větší mravenci s mohutně vyvinutými kusadly – vojáci, kteří napadají a likvidují sousední, nepřátelské kolonie. Dále se vyskytují samci, kteří mají kratší život, většinou se zdržují v mraveništi a slouží k oplodnění královny. Královna je jediná plodná samice v mraveništi, může být jedna, ale existují i druhy, kde v jednom mraveništi je až 200 královen.
Mravenci se rozmnožují začátkem léta. V tu dobu z mravenišť vylézají okřídlení mravenci – pohlavně zralí samci a samice, kteří jsou připraveni k páření. Samci brzy po páření hynou, z oplodněných samiček se pak stávají budoucí královny a odlétají vyhledat místo pro nové mraveniště.
Mravenci jsou všežraví, loví hmyz, ale pokud jsou v domácnostech, mohou okusovat i pečivo,
sladkosti, ovoce a zeleninu.
Pro člověka nepředstavují vážné nebezpečí. Nepříjemné je pouze mravenčí kousnutí, protože při něm vylučují ze slinných žláz kyselinu mravenčí způsobující štípání ranky.
Nejlepší ochranou před mravenci je udržování čistoty. Potraviny uchovávejte v uzavíratelných
obalech, veškeré zbytky potravin vždy rychle zlikvidujte. Utěsněte škvíry pod okny a pod dveřmi. Z babských rad zabírá i pěstování nejrůznějších bylinek, například majoránky, máty nebo levandule.
K likvidaci mravenců je možné použít nejrůznější prostředky. Na trhu jsou feromonové pasti,
postřiky, aerosoly nebo i jedy. Jedovaté návnady se ukazují jako nejúčinnější, protože jsou založené na faktu, že mravenci se dělí o potravu.
Pokud jsou mravenci opravdu přemnožení, je nejvhodnějším řešením zavolat specializovanou firmu.