Molice jsou malí bílí motýlci, kteří se běžně vyskytují zejména v subtropech a tropech. V našich
podmínkách jim nesvědčí dlouhá mrazivá zima, jsou proto schopné přežívat především ve sklenících a v domácnostech na pokojových rostlinách. Domů si je tak často přinesete právě s novým přírůstkem z květinářství.
Nejčastějším škůdcem je molice skleníková. Samička klade vajíčka na spodní stranu listů, za týden se líhnou larvy. První stadium je pohyblivé, další tři přisedlé. Celý vývoj trvá 3-4 týdny. Dospělá samička za svůj život naklade několik stovek vajíček.
Dospělci i larvy se živí sáním rostlinných šťáv.
Pro člověka nepředstavuje žádné riziko. U rostlin dochází díky sání k vadnutí a úhynu. Medovice,
kterou vylučují larvy jako produkt trávení, znečišťuje listy, plody i květy a můžou se v ní usazovat
saprofytické houby.
Prevencí šíření molic je likvidace jakýchkoli napadených částí rostlin, pečlivá kontrola nasazovaných rostlin a péče o ně. Důležité je rostliny zbytečně nepřelévat a skleníky čas od času vyvětrat. Pokud chcete zjistit, zda se ve skleníku molice nachází, použijte feromonové pásky.
Molice jsou v současné době rezistentní na řadu přípravků, často je nutné ozkoušet několik druhů, než najdete ten správný. Můžete proti nim nasadit i jejich predátory, například brouka jménem Delphastus pusillus, který efektivně požírá vajíčka a larvy molic, nebo vosičku zvanou mšicovník – Encarsia formosa.