Mol šatní potřebuje ke svému vývoji pokojovou teplotu. Motýlci, kteří poletují večer po bytě, jsou samečci. Samičky žijí skrytě a při vyrušení pouze popoběhnou, nelétají.
Pokud moli najdou vhodný substrát, v tomto případě kožešiny, vlněné látky, čalounění nebo staré koberce, začnou do nich klást vajíčka. V jedné snůšce samička naklade cca 80 vajíček, za celý svůj život (90 dní) pak cca 300 vajíček. Z vajíček se líhnou larvy, které se vyvíjí v příznivých podmínkách pouhé dva měsíce, v nepříznivých až dva roky.
Škody v domácnostech působí pouze larvy, dospělci jsou neškodní. Přítomnost larev poznáme jednoduše podle vykousaných otvorů v napadeném oblečení, často ještě v okolí bývají charakteristické bílé hedvábné nitky.
Moli nepřenášejí žádná onemocnění, pro člověka tedy nejsou nebezpeční. Působí pouze škody na majetku.
Moli nesnáší chlad a průvan, takže nejlepší ochranou je skříně často větrat, uskladněné oděvy průběžně kontrolovat, vykartáčovat a nechat nějakou dobu venku. Ideální je provozovat to při chladném počasí, třeba i za mrazu, který moly i jejich larvy spolehlivě zahubí.
Z babských rad funguje i rozvěšování snítek levandule nebo mařinky vonné, zkusit můžete i vložení voňavého mýdla mezi poskládané oděvy.
Nejběžnější formou likvidace molů jsou feromonové lapače, ty ale zachytí pouze dospělé jedince (většinou samce). Ve velkoskladech se používají dýmovnice. Pokud dojde k přemnožení molů, je vhodné zavolat specializovanou deratizační firmu.