Červotoč kostkovaný je cca 6 mm velký tmavohnědý brouk s hustým žlutošedým ochlupením na trupu. Dospělci se objevují na jaře, kdy také začínají klást vajíčka do trhlin ve dřevě. V přírodě to bývají odumírající stromy, v domácnostech často spáry mezi trámy nebo škvíry v nábytku. Larvy po vylíhnutí vyvrtávají chodbičky ve dřevě. Jejich přítomnost prozradí „tikání“, zvuk, který vzniká pravidelným narážením hlavy larvy do hloubených chodbiček.
Vývoj červotoče trvá 2-3 roky v závislosti na podmínkách prostředí. Optimální je pro něj teplota okolo 25°C a vyšší vlhkost vzduchu.
Potravou larev je dřevo, a to jak listnatých, tak i jehličnatých stromů. Z poškozeného dřeva mohou vypadávat požerky.
Pro člověka nepředstavuje žádné riziko. V přírodě působí jako přirozený regulátor při odstraňování odumírajících stromů. V domácnostech jeho činnost není příliš vítaná.
Na ochranu před červotočem slouží především natření mořidly a ochrannými laky, na trámy a podobné nosné konstrukce je vhodné použít dostatečně vyschlé dřevo a pečlivě ho zkontrolovat.
Na vyhubení červotoče se používají postřiky, aerosoly, injektáže či fumigace. Starožitnosti lze ošetřit gama zářením ve speciálních komorách nebo je nechat řádně vymrazit.