Čmelík kuří se řadí mezi roztoče. Daří se mu ve vlhkém, teplém prostředí, po většinu dne se ukrývá ve škvírách poblíž svých hostitelů. Jeho životní cyklus se odehrává během pouhých deseti dnů.
Samička klade 6-8 vajíček zhruba 12 hodin po posledním sání krve. Z vajíček se během 3 dnů líhnou larvy, které nepřijímají potravu. Za 24-30 hodin se svléknou a mění se na nymfy, které již sají krev. Během čtyř dnů nymfy dospějí a po posledním svléknutí se mění na dospělce.
Kromě larev, které nepřijímají potravu, se všechna stadia čmelíků živí krvi. Na rozdíl od jiných parazitů ale sají jen jednou za dva až čtyři dny a jsou schopní bez potravy přežít i několik měsíců.
Pro člověka není čmelík nebezpečný, protože savčí krev je pro něj špatně stravitelná. Setkat se s ním mohou pracovníci v drůbežárnách, které bývají čmelíky zamořené. V takovém případě může dojít ke krátkodobému napadení člověka, kterému může čmelík způsobit kožní problémy. Pro drůbež je nebezpečný i v tom, že může být přenašečem nejrůznějších chorob.
Čmelíci jsou závislí na vlhkosti a teplu. Nejlepší ochranou je tedy kurníky pravidelně větrat, pokud to lze, tak v zimě i nechat vymrznout. Pečlivě odklízejte výkaly i vypadané peří a kurník čas od času vydesinfikujte.
Při napadení čmelíkem je potřeba celý kurník vyklidit, vyčistit a vydesinfikovat. Vhodná je i fumigace nebo použití chemických postřiků. Drůbež pro jistotu nechte prohlédnout veterinářem.