Štěnice ptačí je nejmenším druhem štěnice, který se u nás vyskytuje. Najdete ji v hnízdech vlaštovek a jiřiček, odkud se může dostat i do bytů a sát lidskou krev. Štěnice obvykle žijí jen rok, ale během té doby mohou naklást až 500 vajíček. Z vajíčka se vylíhnou larvy, které musí projít pěti vývojovými stadii, než se z nich stanou dospělci. Celý vývojový cyklus může za příznivých teplotních podmínek (nad 20°C) trvat jen 65 dní.
Všechna stadia štěnic se živí krví. Většinou sají pouze na ptácích, ale v případě nutnosti se mohou krátkodobě živit lidskou, psí nebo kočičí krví. Štěnice ptačí se do styku s člověkem většinou dostává až tehdy, kdy její přirození hostitelé opustí hnízdo. Pak hledá potravu jinde. Díky tomu, že se vlaštovčí hnízda vyskytují na lidských stavbách, je pro ni člověk ideálním přechodným hostitelem.
Štěnice ptačí nepřenáší žádné nebezpečné choroby, ale její kousnutí může na těle zanechat nepříjemně svědící vyrážku.
Vzhledem k tomu, že výskyt štěnice je spjatý s hnízdy ptáků, je nejúčinnější prevencí zamezit ptákům v hnízdění, nebo se aspoň co nejrychleji zbavit opuštěných hnízd.
Pokud zjistíte doma přítomnost štěnice ptačí, postupujte při její likvidace stejně, jako v případě běžnější štěnice domácí. Proveďte pečlivý úklid, vysajte všechny kouty a vyměňte lůžkoviny. Špinavé prádlo vyperte minimálně na 60°C. Poté můžete použít postřik proti štěnicím. Je možné, že budete muset vyzkoušet více typů přípravků, protože štěnice získávají na postřiky odolnost.
Další variantou je tzv. fumigace – použití dýmovnic. Při tomto opatření je třeba pečlivě utěsnit škvíry v oknech a dveřích. Tato metoda ale není stoprocentní a navíc pro obyvatele bytu znamená opustit obydlí minimálně na následujících 24 hodin. Při větším zamoření těmito parazity je vhodné zavolat specializovanou deratizační firmu.