Vosy, podobně jako včely a sršni, patří mezi společenský hmyz. Vytváří kolonie, které obývají hnízda v zemi nebo pod střechami domů a kůlen. Kolonii založí vosí královna, která jako jediná přežije zimu. Vyhledá vhodný úkryt, kde začne s výstavbou hnízda, do kterého pak naklade vajíčka. Z nich se jako první líhnou vosy – dělnice, které se pak o celé hnízdo starají. Celkově může být v hnízdě až tisíc jedinců. Na podzim se líhnou samci a nové královny, kteří pak hnízdo opouští. Dělnice i matka královna před nástupem zimy hynou.
Dospělé vosy se živí jiným hmyzem, nektarem a ovocem, které velmi rády okusují. Vosy aktivně loví jiný hmyz (mouchy), ale většinu nosí do hnízda larvám, které nejsou schopné přijímat jinou potravu.
Bodnutí vosou bývá bolestivé a mnohdy postižené místo oteče. Je to způsobeno neurotoxiny a polypeptidy s vazodilatačním účinkem, které způsobují, že kapiláry ztrácí integritu a tím vzniká otok. Pro běžného člověka není jedno vosí bodnutí nebezpečné, alergik by měl okamžitě aplikovat vhodnou léčbu.
Základním pravidlem při styku s vosami je zachovat klid. Vosy neútočí, pokud se necítí ohrožené. K ohrožení se ale bohužel počítají i prudké pohyby, odhánění nebo pokus o plácnutí.
Aby vosy neměly důvod se v bytě nebo na zahradě vyskytovat, nenechávejte zejména v létě nikde ležet zralé ovoce, šťávy nebo buchtu. Do oken i dveří můžete nainstalovat ochranné sítě.
Základním pravidlem při hubení vos je chránit se před pobodáním vhodným oděvem. Poté už můžete zkusit aplikovat nejrůznější prostředky. Pokud je hnízdo v zemi, můžete vosy zkusit vykouřit sirným knotem, zalít hnízdo vroucí vodou nebo použít insekticid. Likvidaci vos ale provádějte brzo ráno nebo pozdě večer, kdy už jsou všechny vosy zpět v kolonii a zvlášť po ránu mohou být ještě ztuhlé chladem a nehrozí útok.
Pokud je hnízdo zavěšené na půdě nebo na stromě, je bezpečnější zavolat hasiče nebo odbornou firmu.